czyli mania czytania i inne takie
Blog > Komentarze do wpisu
Lorna Doone

Jak już gdzieś pisałam, bardzo lubię Jane Austen i jej podobne klimaty. Uwielbiam tez filmy kostiumowe. Na szczęście moja koleżanka ma tak samo, tylko moze nawet bardziej, bo ona wszystkie ekranizacje angielskich powieści realizowane przez BBC kupuje ( a potem mi pożycza :) ).

W ten sposób obejrzałam kilka ekranizacji Jane Austen właśnie, Elisabeth Gaskell ( fantastyczne "Północ Południe" oraz "Żony i córki"), a także "Miasteczko Middlemarch" na podst. powieści George Ellot wydane w serii "Najsłynniejsze ekranizacje kostiumowe".

Na obejrzenie czekają jeszcze: z serii "Najsłynniejsze ekranizacje kostiumowe" - "Targowisko próżności", "Tajemnica domu na wzgórzu", "Burmistrz Casterbridge" oraz z serii "Charles Dickens - ekranizacje" - "Martin Chuzzlewit" "Samotnia" i "Nasz wspólny przyjaciel".

A wczoraj obejrzałam z tej pierwszej serii "Lornę Doone" na podst. powieści R. D. Blackmore'a w reżyserii Michaela Barkera.

Historia prosta, awanturnicza i łapiąca za serce :)

Oto pod koniec lat sześćdziesiątych XVII wieku w małej wiosce żyją sobie spokojnie farmerzy. Niestety są nękani przez zamieszkującą w pobliżu w pilnie strzeżonej "twierdzy" rodzinę Doone'ów. W czasie jednego z napadów na oczach młodego Johna Ridda zostaje zastrzelony jego ojciec. Chłopiec poprzysięga zemstę Doone'om. Wkrótce potem poznaje dziewczynkę Lornę.

Po dziewięciu latach przez przypadek John powraca w miejsce, gdzie kiedyś spotkał Lornę. Znowu się spotykają i powoli rodzi się między nimi uczucie. Niestety, jak się okazuje, Lorna jest dziedziczką Doone'ów i jest obiecana na żonę okrutnemu i porywczemu Carverowi Doone'owi.

W tle mają miejsce zamieszki i bunt protestantów przeciwko katolickiemu królowi. Obie strony zostaną wplątane w historię.

Dodatkowo, jak się okazuje, Lorna będąc dzieckiem została porwana.

Kim jest Lorna? Czy jej pochodzenie ułatwi czy utrudni związek z Johnem? Czy rodzina Doone'ów przetrwa i dalej będzie gnębić sąsiadów? Czy Lorna zostanie żoną Johna, a może Carvera?

Nie odpowiem na te pytania - obejrzyjcie sami.

Co do samego filmu, to przede wszystkim piękne zdjęcia i wspaniała muzyka. Lorna (Amelia Warner) prześliczna, John (Richard Coyle) silny i dobry, a Carver (Aidan Gillen) - jak dla mnie idealnie zły, niepokojąco wzbudzający zainteresowanie i obsesyjnie zakochany w Lornie.

Ciekawostka - w niewielkiej roli Jesse Spencer, czyli Chase z serialu "Dr. House", daje się zauważyć, do twarzy mu w warkoczykach ;), a także James McAvoy, znany m. in. z "Zakochanej Jane" i "Pokuty" ( ale wygląda okropnie z tymi długimi lokami).

niedziela, 09 sierpnia 2009, maniaczytania

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2009/09/17 16:50:43
Całkiem mi się podobała "Lorna Doone". Może nie porwała mnie jakoś niesamowicie, ale dobrze mi sie ją oglądało i z zaciekawieniem.
Sama mam ochotę na wersję starszą, z Clive'em Owenem i Seanem Beanem w rolach głównych, ale nigdzie jej nie mogę zdobyć...
Spis moli