czyli mania czytania i inne takie
Blog > Komentarze do wpisu
Powrót do domu - Natasha Radojcic - Kane

Trzecie wyzwanie peryferyjne - tym razem Serbia, bo stąd pochodzi autorka. I moje pierwsze spotkanie z literaturą bałkańską.

Mnie Bałkany kojarzą się głównie z wakacjami spędzanymi w cudownej i przepięknej Chorwacji. Nie sposób jednak, jeśli było sie tam dość dawno temu, nie zauważyć śladów po okropnej wojnie, właściwie "domowej".

I o wojnie między innymi traktuje ta książka. Nie jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna. Książka niewielka objętościowo, ale za to niezwykle pełna treści.

Oto Halid, muzułmanin, wraca po wojnie do rodzinnej wioski w Bośni. Po wojnie, czyli w 1996r. Wiele się w jego wiosce zmieniło - muzułmanie nie są już siłą napędową, sercem wioski, wiele budynków zostało zniszczonych, jeśli nie działaniami wojennymi, to przez biedę, brak pieniędzy itp. Jego dawna ukochana Mira, która została żoną jego najlepszego przyjaciela, po wojnie jest młodą wdową z małym synkiem, niestety jej wygląd został mocno nadszarpnięty przez głód, z jakim przyszło borykać się wielu mieszkańcom tego regionu, kiedy bliscy mężczyźni poszli walczyć, do tego mieszka w chorym, toksycznym układzie ze swoją teściową. Każdy z mieszkańców chciałby jakoś zmienić swoje życie, jednak dalej żyją w potrzasku swoich obaw, lęków o przyszłość i maraźmie codziennych spraw.

Halid wraca, niestety nie w glorii bohatera, bo w tej wojnie nie było ich wielu. Tu przyjaciel stawał przeciw przyjacielowi, sąsiad przeciw sąsiadowi. Wojna dała upust wszystkim dawno skrywanom żalom, złościom i uprzedzeniom, skłaniając gorącokrwistych Bałkańczyków do strasznych czynów.

Ale Halid zrobił coś jeszcze, coś niegodnego żołnierza, coś niehonorowego. I okazuje się, że niestety niektórzy mieszkańcy  wioski - jego drugi najlepszy przyjaciel przede wszystkim - już o tym wiedzą, co w efekcie doprowadzi do tragedii.

Powrót do domu nie jest łatwy, tu jednak jest dodatkowo obciążony nieuchronnością losu, właściwie już od początku mamy poczucie rezygnacji z życia i beznadziei sytuacji. Czy można zmienić los, czy można odzyskać to, co dawno utracone, czy można bezkarnie uciec od swoich grzechów? Przekonajcie się sami czytając powieść Radojcic - Kane.

poniedziałek, 14 grudnia 2009, maniaczytania

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2009/12/28 20:04:47
Bardzo mnie zaintrygowała ta książka i już ją sobie zamówiłam na Nowy Rok :)
Czekam z utęsknieniem na chwilę wolnego, aby dopaść do pobliskiej biblioteki i wrócić z naręczem książek i czytać ,czytać wszystko to, co ostatnio zaniedbałam.
Pozdrawiam!
-
2009/12/28 23:07:29
Szarlotku - nie zapomnij tu wrócić i napisać o swoich wrażeniach z lektury.
Tylko mam nadzieję, że jak się zaczytasz, to gotować i piec nie zapomnisz :) Pozdrawiam serdecznie!
Spis moli