czyli mania czytania i inne takie
Blog > Komentarze do wpisu
Maus. Opowieść ocalałego. Cz. II - I tu się zaczęły moje kłopoty - Art Spiegelman


Druga część graficznej powieści.

Pierwsza część opowiadająca losy ojca Arta - Władka w czasie wojny zakończyła się złapaniem Władka i jego żony Andzi i przewiezieniu ich do Auschwitz.

W drugiej części poznajemy dalszą historię. Historię bardzo smutną, ale i niezwykłą, bo to jednak historia przetrwania w nieludzkich warunkach. Przetrwania, które nie ma za sobą wykorzystania innych, które nie było może bardzo bohaterskie, ale też nie było naznaczone cierpieniem innych. Niestety, i tak naznaczyło to życie Władka. Myślę, że do końca nie potrafił pojąć, jak to się stało, że właśnie jemu się udało.

Mamy tu wiele opowieści z "życia obozowego", wiele technicznych szczegołów budowy obozu Auschwitz - Birkenau. Ale i wiele przypadków, które sprawiały, że Władek spotykał dobrych kapo, a czasem i dobrych Niemców.

Smutne jest tylko to, że na koniec życia został właściwie sam, nie do końca rozumiany przez najbliższych i szkoda, że Artowi nie udało się pewnych spraw z nim załatwić - stąd, jak przypuszczam, chęć oddania hołdu (choć specyficznego) ojcu już po jego śmierci.

Polecam do przeczytania, bo to naprawdę ciekawa forma przedstawienia tego, tak trudnego przecież tematu. Dla mnie ta druga część była mimo wszystko mniej porażająca niż pierwsza.

czwartek, 06 maja 2010, maniaczytania

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/05/06 19:54:16
Na pewno się tym zainteresuję, bo lubię takie powiesci, chociaż czytanie o obozach mnie 'boli'
-
2010/05/06 21:08:41
Czytała i oglądałam ten komiks jakieś dwa lata temu. Świetna lektura! Polecam każdemu!
-
2010/05/07 17:38:15
Kasiu - polecam, dokładnie tak, jak napisała też Matylda - bardzo dobra lektura.

Matyldo - miło mi, że Tobie też podobają się powieści graficzne, poruszające trudne tematy. Wiesz, że jeszcze nie miałam jak i kiedy obejrzeć "Persepolis"?! Muszę to szybko nadrobić!
-
2010/05/07 21:49:14
No bo jak czytałaś komiks, to do filmu nie spieszno ;) hehe ;)
Spis moli