czyli mania czytania i inne takie
Blog > Komentarze do wpisu
Domowa spiżarnia - Anna Wójcik, Katarzyna Nowakowska, Teresa Kościk


Dawno nie było u mnie recenzji "kucharskiej". Dziś to nadrabiam książką o przetworach. Przypomniała mi się ona przy okazji czytania "Szeptów" Ireny Matuszkiewicz, ponieważ hobby głównej bohaterki Felicji Lipeckiej było właśnie napełnianie słoików różnymi dobrami oraz robienie pysznych nalewek ( w tym akurat celowały również inne Alebabki).

A co możemy znaleźć w tej książce? Oczywiście całe mnóstwo przepisów pogrupowanych w następujące działy: alkohole (nalewki, likiery, miody pitne, wódki, wina, piwa) niejednokrotnie z opisem "procesu produkcyjnego", przetwory z owoców, warzyw i grzybów (soki, kompoty, dżemy, marynaty i inne), przetwory z mięsa i ryb, mrożonki, susze, oleje i octy, masła i sery. Dodatkowo jest też rozdział poświęcony domowemu wypiekowi chleba i ciast drożdżowych, tradycyjnym daniom mącznym, ale również opis pożytecznych ziół, przypraw i sposobom przechowywania owoców i warzyw.

Ale prawdziwe ciekawostki i smaczki znaleźć można we wstępie, gdzie między innymi opisano (korzystając z różnych źródeł solennie wymienionych w bibliografii) kalendarz zajęć gospodarskich z końca XIX wieku, a także sposób urządzenia dawnych spiżarni. Oj, te współczesne chyba im jednak nie dorównują. Zadziwiła mnie też informacja o lodowniach, w których przechowywano produkty także w lecie!

Jeśli zależy Wam na zdrowym wartościowym odżywczo jedzeniu, macie zapał i chęci do samodzielnego przygotowywania wędlin, chlebów, powideł i innych smakowitości, przyjmijcie zaproszenie do "Domowej spiżarni" :) Zwłaszcza, że dodatkowo jest pięknie wydana - w twardej oprawie na kredowym papierze i z pięknymi zdjęciami.
czwartek, 03 marca 2011, maniaczytania

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Spis moli