czyli mania czytania i inne takie
Blog > Komentarze do wpisu
Magiczne miejsce - Agnieszka Krawczyk


Jakby mi jeszcze było mało książek do czytania! ;) Przyłączyłam się do akcji "Włóczykijka", do czego i Was namawiam :) W dużym skrócie - akcja promuje książki polskich autorów, po zgłoszeniu się do akcji otrzymujemy wybraną książkę do przeczytania, a potem posyłamy ją do kolejnej osoby.

W ten oto sposób w ubiegły poniedziałek trafiło do mnie "Magiczne miejsce" właśnie. W tym miejscu muszę się przyznać - gdybym oceniała po okładce, w księgarni pewnie nawet nie wzięłabym tej książki do ręki - no, nie podoba mi się i już, ani kolor za bardzo, ani ten mężczyzna (choć to pewnie sprawa indywidualna), ani sam obrazek sugerujący romansidło jakieś - czyżby to dlatego, że okładkę projektował mężczyzna? I tu pierwszy wielki plus dla akcji - sprawiła, że teraz, po wysłaniu paczuszki do kolejnej osoby, rozglądam się za egzemplarzem na własność!!!

To powieść w stylu "rzucam wszystko, jadę na wieś". Takich jest już bardzo dużo, co więc może sprawić, że następna spodoba się nam? Nie przewidywalna fabuła, tylko atmosfera, język i bohaterowie. I tu to wszystko jest jak dla mnie super!

Ciekawostką jest, że głównym bohaterem jest ... mężczyzna. A konkretnie Witek Mossakowski (chociaż dla mnie powinien się nazywać ... Cisowski *), pracownik ministerstwa na trzy litery ;) Pewnego dnia staje się posiadaczem podupadłego trochę pałacu w maleńkiej wiosce Ida. Po przybyciu na miejscu poznaje całą galerię ciekawych "miejscowych", niezwykle interesującą historię pałacu, a także piękną kobietę, skrywającą tajemnice.

Od początku właściwie wiadomo ku czemu cała akcja zmierza, ale całość jest podana świetnym, pełnym humoru językiem. Postaci nakreślone są bardzo wyraźnie, dialogi skrzą się dowcipem i ... erudycją! O tylu książkach wspominają, że całkiem niezła lista z tego wyszła. A zagadki! Tajemnicza historia związana ze Świętym Graalem (i znakomicie wkomponowane pamiętniki dawnego właściciela), dziwne labirynty, a także zaginiony na Morzu Karaibskim skarb to tylko niektóre.

Wśród bohaterów mamy między innymi piękną sołtyskę Milę, parę nauczycieli Wojtka i Alberta (ich przekomarzanki z Milą i Witkiem to jedne ze śmieszniejszych fragmentów), księdza, który uwielbia słodycze, dawną "dziedziczkę" panią Teklę, która warzy ... perfumy "Idealne" ;) i lokalną Hermionę Granger vel Alinkę.

Wartością dodaną dla mnie są te wszystkie informacje o perfumach, ogrodach, labiryntach, skarbach, morskich podróżach, astronomii. Dla moli książkowych mnóstwo smaczków - nie tylko wspomniana wyżej lista, ale i ciekawostka o agencji Las Hermanas Rojas ;)

Autorka napisała, że pisząc książkę miała przed oczami swoje ulubione seriale - "Przystanek Alaska" oraz "Córki MacLeoda". Ja za wiele z nich w niej nie znalazłam, poza może bohaterami, którzy jak w Cicely, zajmują się różnymi rzeczami, czasami wbrew swojej powierzchowności.

* Cały czas miałam gdzieś w głowie "Szatana z siódmej klasy", a potem doczytałam na okładce, że mistrzem pani Agnieszki jest Kornel Makuszyński. Pani Agnieszko - wspaniale moim zdaniem to wyszło! I dlatego napisałam, że główny bohater powinien nazywać się Cisowski, bo jeśli to nawet nie dorosły Adaś, to może jakiś jego potomek?

Na koniec - bardzo polecam "Magiczne miejsce"! Mnie zaczarowało, chcę mieć swój egzemplarz, jako taką książkę na gorsze dni i ... aż się prosi o jakąś kolejną część :)))

Powinna oczywiście dalej się "włóczyć" i poprawiać humory :)

Książkę otrzymałam dzięki Wydawnictwu Sol i akcji "Włóczykijka"


poniedziałek, 11 kwietnia 2011, maniaczytania

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/04/11 23:16:57

Az się prosi o przeczytanie :)
Fajna opinia taka bezpośrednia :)
Zmniejszyła bym tą mapkę z boku.
-
2011/04/11 23:25:17
Ja uwielbiałam szatana z 7 klasy, trzeba będzie sięgnąć po tą książkę, ciekawie się zapowiada :)
-
2011/04/12 08:53:14
Mnie się "Magiczne miejsce" bardzo podobało!

Jednak Alinka podbiła moje serce :)
-
2011/04/12 10:38:44
Jaka zachęcająca recenzja :)
-
2011/04/12 17:59:30
Jussi - dziękuję :) A z obrazkiem pokombinuję trochę, też mnie denerwuje ;)

Toska - jak dla mnie to tu sporo nawiązań jest, tylko czekałam, kiedy zza rogu wyjdzie ktoś z drzwiami na plecach :)))
-
2011/04/12 18:02:31
Sabinko - potwierdzam - Alinka jest urokliwa bardzo, a jaka rezolutna! :)

Tajemnico - dziękuję :) i polecam.
-
2011/04/12 18:56:20
Jeśli chodzi o akcję, to sama zastanawiam się, czy się nie przyłączyć. A recenzja brzmi kusząco ;)
Pozdrawiam.
-
2011/04/12 19:31:40
Linko - przyłącz się, zwłaszcza, że można wybrać, które książki chce się dostać do przeczytania. A co do recenzji to ... taka miała być ;)
-
2011/04/12 19:33:56
Zanotowałam ją sobie już jakiś czas temu, ale później nie szukałam, bo myślałam właśnie, że to takie czytadło jedno z wielu. Ale skoro tak zachęcasz, to z pewnością przeczytam :-)
-
2011/04/12 19:46:46
Eireann - zaczynam odczuwać presję ;) - bo jak się Wam nie spodoba, to będzie na mnie :))) To jest czytadło, ale bardzo sympatyczne!
-
Gość: guciamal, *.rev.pro-internet.pl
2011/04/15 23:08:18
Mnie też zachęciłaś i nie odczuwaj presji, jak się nam nie spodoba ta, to spodoba się inna, a recenzja świetna. Pozdrawiam
-
2011/04/16 09:38:45
Guciamal - dzięki za dobre słowo :)))
-
2011/05/03 09:40:41
Kto by pomyślał, że książka zbierze tyle ciepłych słów od Ciebie. Super recenzja :)
-
2011/05/03 10:04:33
Jussi - bo to bardzo przyjemna książka jest, taka na złą pogodę :) Dziękuję za miłe słowa!
Spis moli