czyli mania czytania i inne takie
Blog > Komentarze do wpisu
Naga - Izabela Szolc


Ten niepozorny zbiorek dziesięciu opowiadań aż buzuje od nagromadzonych emocji. Emocji skrywanych przez lata, emocji, które były ukryte przed bliskimi, a które wreszcie muszą znaleźć ujście.

Co ciekawe, autorka na nowo definiuje pewne słowa - tytuły opowiadań. Tylko kilka razy udało mi się zgadnąć, o czym będzie dana historia, często było to zupełne odwrócenie toku mojego rozumowania - świetny zabieg!

"Naga" to nowele dotykające różnych aspektów kobiecości, obnażające uczucia, odsłaniające tajemnice. Mamy tu "Nagą", "Kochankę", "Mamę", "Wdowę", "Zgwałconą", "Samotną", "Transs", mamy też bardzo ciekawe opowiadanie o relacji matka-córka "Pępek", spowiedź narkomanki o tym, jak to było po drugiej stronie lustra  - "Alicja", króciutką historię zakonnicy "Śmierć jedwabnika".

Każde z tych opowiadań to mała perełka, nierzadko pełna odniesień do znanych postaci, do różnych utworów literackich. Mnie najbardziej podobały się "Mama" i "Wdowa". Duże wrażenie zrobiły "Pępek", "Samotna" i "Alicja". Mają tak silny ładunek emocjonalny, że trudno je przeczytać jednym ciągiem, już chyba ktoś w innej recenzji o tym pisał, ja też robiłam sobie przerwy, żeby pomyśleć, odetchnąć, złapać dystans.

Doskonała proza, zostająca w głowie - dla mnie to jedna z ważniejszych książek przeczytanych w tym roku - polecam gorąco! Pozycja obowiązkowa dla każdej kobiety, ale i mężczyźni mogliby się sporo dowiedzieć o tej delikatnej, a jakże skomplikowanej materii kobiecych uczuć.


Książkę otrzymałam od wydawnictwa AMEA, za co serdecznie dziękuję!
niedziela, 26 czerwca 2011, maniaczytania

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/06/26 11:10:33
Ooooo...... widzę tu coś dla siebie. Generalnie nie przepadam za opowiadaniami, wolę dłuższe formy, ale ostatnio mam ochotę na książki o kobietach, ich tajemnicach, smutkach i radościach. Poszukam tej książki. Dzięki za recenzję :)
-
2011/06/27 18:29:50
RR-odkowo - witam :) Gorąco polecam te opowiadania - czasami nie potrzeba wielu stron, żeby przekazać coś naprawdę ważnego!
Spis moli