czyli mania czytania i inne takie
Blog > Komentarze do wpisu
Tabu - Casey Hill
RECENZJA BIERZE UDZIAŁ W KONKURSIE ZORGANIZOWANYM PRZEZ SERWIS ZBRODNIA W BIBLIOTECEPod pseudonimem Casey Hill kryje się małżeństwo - Melissa i Kevin Hill. Zawsze ciekawią mnie książki napisane przez dwie (lub więcej, bo i takie się trafiają) osoby, ciekawa jestem, jak się dzielą pracą, czy np. jedna osoba wymyśla główną oś fabuły a druga pracuje nad tłem, czy może zupełnie inaczej? W tej, pierwszej części serii thrillerów z bohaterką Reilly Steel, widać, że para pracowała zgodnie, co mogło być trudne - w końcu dzielą nie tylko pasję do pisania, ale i codzienne obowiązki domowe.

Na początek chciałabym króciutko o okładce - bardzo mi się podoba! I nie jest to pierwsza okładka, której autorem jest Vavoq (Wojciech Wawoczny), która przypadła mi do gustu. Ta ma jeszcze jeden plus - jest ... prążkowana, bardzo ciekawe wrażenie.

A teraz do rzeczy. Główną bohaterką jest śledcza sądowa Reilly Steel. Przygotowanie do zawodu zdobywała w USA, w Quantico (sławnej kuźni kadr FBI), pokonując potem kolejne szczeble kariery i stając się jedną z najlepszych w swoim zawodzie. Przyjmuje jednak propozycję unowocześnienia dublińskiego laboratorium kryminalistycznego i przeprowadza się do Irlandii.
Czyni to również z powodów osobistych - ma nadzieję, że zarówno ona sama, jak i jej ojciec alkoholik (który wraca do  kraju rodzinnego - jest bowiem Irlandczykiem), odnajdą ukojenie po rodzinnej tragedii.

Reilly nie dany jest spokój - wkrótce po jej przyjeździe Dublinem wstrząsa kilka dziwnych morderstw, które pozornie się nie łączą. Sprawca nie zostawia śladów, ofiary nie są ze sobą związane, każda zginęła w trochę inny sposób. A jednak! Panna Steel zauważa na miejscach zbrodni tropy wskazujące na fascynację mordercy Freudem. Do tego policjanci i pracownicy laboratorium odkrywają, że ofiary przed śmiercią zostały zmuszone do zrobienia rzeczy, które dla normalnych członków społeczeństwa funkcjonują jako tabu.

Jakie to rzeczy? Kto jest mordercą? Jaka rodzinna tajemnica prześladuje Reilly? Na te pytania odpowie Wam ten znakomity kryminał.

Ja dopiszę jeszcze, że oprócz wciągającej, trzymającej w napięciu do ostatnich stron, mrocznej, ponurej historii kryminalnej, mamy tu jeszcze świetnie opisane relacje, związki międzyludzkie. Więzi rodzinne Reilly, jej kontakty z nieufnymi z początku współpracownikami z laboratorium, a także z policji, bardzo interesująco pokazane zależności na linii przełożony - podwładny w strukturach tak bardzo sformalizowanych oraz realistyczne reakcje policjantów irlandzkich na pomoc z FBI w postaci eksperta od przygotowywania profilu mordercy, a jednocześnie mentora panny Steel. Dla przeciętnego "śmiertelnika" na pewno ciekawe będą również kulisy rozpracowywania zabójcy.

Polecam z czystym sumieniem i nie mogę się doczekać kolejnej części :)

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Prószyński i S-ka


czwartek, 11 sierpnia 2011, maniaczytania

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/08/11 22:16:55
Książkę czytałam i bardzo mi się podobała:)
-
2011/08/13 22:00:40
Kasandro_85 - byłam pewna, że nie tylko mnie się spodoba - świetna jest :)
Spis moli