czyli mania czytania i inne takie
Blog > Komentarze do wpisu
Sekrety konklawe - Atto Melani


Jak już pisałam wcześniej, nastąpi teraz wysyp lektur ze stosikowego losowania - czas na lekturę wrześniową. Była nią ta malutka i niepozorna książeczka. Suplement pewnej trylogii (z zamierzeniem na siedem tomów) autorstwa Rity Monaldi i Paola Sortiego, "Imprimatur", "Secretum" i "Veritas". Książek głównych jeszcze nie czytałam i na razie je sobie zostawiam na później, przede wszystkim z tego względu, że nie lubię czekać na dalszy ciąg, a tu nie wiadomo kiedy ukażą się kolejne tomy. Zwłaszcza, że autorzy zabrali się za inną serię.*

Podobno "Sekrety konklawe" zostały przez nich znalezione w czasie przeszukiwania archiwów w celu zbierania dokumentacji do trylogii. Według nich jest to list, jaki opat Atto Melani (główny bohater serii) napisał do króla Ludwika XIV w roku 1700.

Atto był śpiewakiem kastratem i zaufanym szpiegiem króla "Słońce". Jak na tamte czasy żył bardzo długo, bo aż 88 lat. Do szpiegostwa przysposabiał go kardynał Mazzarini.

W swoim rękopisie opracowanym przez Monaldi i Sortiego opisuje sekrety wyborów nowego papieża. Przedstawia sztuczki stosowane przez różne stronnictwa, posłów królewskich i samych kardynałów. Przestrzega przed byciem natrętnym, nazbyt widocznym z "łapówkami", sztuka zdobycia przychylności przyszłego papieża jest dużo bardziej skomplikowana i pełna pułapek.

Przyznam, że niepozorną książeczkę (zaledwie ok. 80 stron) czytało mi się z wielkim zainteresowaniem. Pewne rzeczy po dziś dzień się nie zmieniły, wciąż są aktualne. Żądza władzy i teraz popycha ludzi do różnych, nie zawsze zgodnych z prawem i moralnością czynów. Miejmy tylko nadzieję, że wybory papieża są dużo bardziej demokratyczne.


*ta nowa seria to m.in. "Wątpliwości Salaiego", "Jajko Salaiego".

wtorek, 27 grudnia 2011, maniaczytania

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/12/27 15:47:47
Obawiam sie, ze w Watykanie b. niewiele sie zmienilo, wnoszac z tego, co czytam tu, a o czym rzadko mozna przeczytac w prasie polskiej, ktora obchodzi sie z ta tematyka jak z jajkiem, nieobiektywnie i emocjonalnie.
-
2011/12/27 16:13:51
Annomario - przypuszczam, że jest tak, jak piszesz niestety. Ale nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że polska prasa obchodzi się z tą tematyką emocjonalnie i jak z jajkiem. O nie, od paru lat widać wprost odwrotny trend - jakby to był konkurs, kto bardziej dokopie kościołowi.
-
2011/12/27 17:29:22
To fakt, że ja mało czytam po polsku, i tylko w necie. Nie widziałam jednak zadnych krytycznych artykułów nt. Jana Pawła II ani obecnego papieża, ani o skandalach seksualnych.
-
2011/12/27 19:14:50
Były, były. Zresztą o skandalach seksualnych też się pisze, nawet mieliśmy i u nas niechlubny przykład.
-
2011/12/27 21:12:39
Myślę, że zaciekawiłaby mnie ta pozycja. Ostatnio przytachałam z biblioteki Imprimatur. Mimo, iż Wątpliwości Salaiego podobały mi się średnio to czytałam na temat w/w pozycji wiele dobrego. A Sekrety konklawe brzmi interesująco.
-
2011/12/27 21:57:23
Guciamal - moja koleżanka czytała "Imprimatur" i chyba "Secretum" i podobały jej się. Ty bardzo lubisz Włochy, masz szeroką wiedzę na temat ich sztuki, więc jestem prawie pewna, że będzie Ci się też podobało :)
-
2011/12/28 15:31:24
Na półce mam "Imprimatur" oraz "Secretum", obie części jeszcze nie przeczytane. Najpierw zabiorę się na pewno za "Spisek sykstyński", który ponoć jest lekturą znakomitą.

"Sekrety konklawe" też mnie zaintrygowały. Zawsze chciałam dowiedzieć się, co naprawdę dzieje się za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej. Myślę, że niewiele mogło się zmienić od czasów Atto Melaniego ;)

Pozdrawiam!
-
2011/12/28 17:28:52
Claudete - "Sekrety konklawe" to naprawdę "drobnica", podobno to jest dokument, którego poszukują bohaterowie "Secretum". Ech, chyba trzeba będzie wreszcie zabrać się za nie :)))
Spis moli