czyli mania czytania i inne takie
Blog > Komentarze do wpisu
Jak makiem zasiał - Anna Trojan


Kolejna powieść z serii "Asy kryminału", którą przeczytałam. To naprawdę bardzo interesująca seria, jedna z ciekawszych. Głównie dlatego, że promuje naszych rodzimych autorów, którzy przecież też potrafią tworzyć na równi z choćby skandynawskimi kolegami. Ale, jak to z seriami bywa, zdarzają się powieści lepsze i słabsze.

Ta powieść nie jest zła, ale raczej nie będzie jedną z tych, które zapamiętam na długo. Tak naprawdę przeszkadzała mi bardzo jedna rzecz. To kryminał - retro, akcja toczy się pod koniec XIX wieku. Ale po czym to poznać? W zasadzie po niczym się nie da. Niestety, autorce nie udało się stworzyć takiego specyficznego dla tego rodzaju kryminałów klimatu; o ile rozumiem, że narracja może być współczesna, to postaci powinny jednak wypowiadać się stosownie do czasów. Tego zabrakło, to trochę psuje odbiór.

Bo sam pomysł, intryga i bohaterowie to potencjał mają. Sprytnie poprowadzona akcja, kilka punktów zwrotnych spowodowały, że nie od razu można się było domyślić przestępcy. A jakiej zbrodni był winien?

W pewnej miejscowości ktoś bezcześci groby i wykopane z nich ciała. Dlaczego to robi? Jaki związek ma z tym dziwna 'machina' ze szpitala psychiatrycznego? Czy zaginięcie młodej dziewczyny i śmierć studenta wiążą się jakoś ze sprawą 'cmentarną'?

Na pytania odpowie prowadzący śledztwo komisarz Połżniewicz  - stary wyga policyjny. To zresztą jedna z wielu, bardzo interesująco zarysowanych postaci. To mieszanina różnych typów ludzkich - są kanalie, są prawi obywatele, jest delikatna żona komisarza, jest dwóch lekarzy psychiatrów stosujących całkowicie różne metody leczenia pacjentów. Sam szpital psychiatryczny i cmentarz, w których to miejscach najczęściej toczy się akcja, przedstawione są bardzo sugestywnie, chwilami przechodziły mnie ciarki :)

Mam wielką nadzieję, że kolejne tomy opowieści o komisarzu, jeśli tylko język będzie bardziej zbliżony do czasów akcji, będą jeszcze ciekawsze i lepsze. Bo to, że będą kolejne - podpowiedział mi mały sekret żony pana komisarza ;)


Książka z wydawnictwa Prószyński i S-ka.
sobota, 24 listopada 2012, maniaczytania

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Spis moli