czyli mania czytania i inne takie
Blog > Komentarze do wpisu
Tajemnica Noelle - Diane Chamberlain


Przyjaźń trwająca prawie całe 'dorosłe' życie. Trzy przyjaciółki - Tara, Emerson i Noelle. Tara - właśnie w wypadku samochodowym straciła męża, próbuje uporać się z życiem bez niego i z nastoletnią córką Grace, która ma do matki pretensje o wszystko. Emerson - też ma córkę w tym samym wieku co Grace - Jenny, jest szczęśliwa w stabilnym i spokojnym małżeństwie. Noelle - samotna, chyba z wyboru, dzieci brak, położna z powołania.

Jedno dramatyczne wydarzenie - samobójcza śmierć Noelle - i nagle Tara i Emerson odkrywają, że tak naprawdę nic nie wiedziały o swojej przyjaciółce. Czy to w ogóle możliwe znać kogoś tak blisko, być z nim przez tak wiele lat i nagle odkryć, jak wiele tajemnic skrywała ta osoba?

Tajemnice Noelle - bo jest ich więcej niż jedna - nie wszystkie do końca wyjdą na jaw. Nie mogę zbyt wiele więcej o nich napisać, żeby za dużo nie zdradzić. Część z nich na zawsze odmieni życie Tary, Emerson i ich córek, a także zupełnie obcej kobiety Anny i jej córki. Co takiego uczyniła Noelle Annie? Czy to jest coś, co kiedykolwiek można wybaczyć?

Wśród wątków poruszanych w książce mamy między innymi wielką miłość wbrew wszystkiemu, cierpienie jako karę za grzech, problemy nastoletniej miłości, przeżywanie żałoby po mężu, ojcu, przyjaciółce, zdradę, oszustwa, zastępcze macierzyństwo, poważną chorobę, dylematy związane z przeszczepianiem organów, wreszcie zbrodnię, a także życie po zaginięciu dziecka. Trzeba przyznać, że poważnych tematów jest wiele, wydawałoby się może, że zbyt wiele, ale autorka w bardzo sprawny sposób włada piórem.

Już od pierwszych właściwie stron bierze nas w swoje posiadanie i potem nie wypuszcza nawet na chwilę oddechu. I choć po pewnym czasie zdajemy sobie sprawę, że to wszystko jest celowym oddziaływaniem na nasze emocje, poddajemy się temu absolutnie.

Diane Chamberlain trafia na listę autorek, których książki będę sobie aplikować wtedy, gdy potrzebne mi będzie takie emocjonalne "katharsis". Zdarzyło mi się kilka razy w czasie czytania ocierać łzy, było wiele bardzo wzruszających momentów.

I jeszcze jedno - po lekturze zostaje takie dojmujące poczucie smutku i refleksja, co by było, gdyby Noelle zdradziła przyjaciółkom swoją pierwszą tajemnicę wtedy, gdy się poznały? Pewnie nie doszłoby do tych następnych tajemnic i wielkich tragedii ... To również powieść o tym, jak, nawet będąc otoczonym ludźmi, którzy Cię kochają, można się czuć samotnym i wyobcowanym ...Książka z wydawnictwa Prószyński i S-ka.
czwartek, 03 stycznia 2013, maniaczytania
Tagi: chamberlain

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2013/01/05 06:56:32
Choruję na książkę i poluję w antykwariacie. Świetna recenzja.
-
2013/01/05 11:19:27
Dziękuję :) Szukaj, warto!
Spis moli