czyli mania czytania i inne takie
Blog > Komentarze do wpisu
Zamordowana królowa - Maurice Druon


Po podsumowaniu zeszłorocznego sezonu stosikowego losowania przyszedł czas na wrażenia z pierwszej styczniowej rundy. Tym razem bardzo ucieszył mnie wybór - padło bowiem na drugą część cyklu "Królowie przeklęci", a już od jakiegoś czasu chodziłam koło niej i potrzebowałam jakiegoś impulsu :)

Krótko o fabule - po śmierci króla z żelaza Filipa Pięknego, na tron Francji wstępuje jego najstarszy syn - Ludwik Kłótliwy. Niestety, nie ma on takiej charyzmy i zdolności przywódczych, jak ojciec, szybko ulega więc złym podszeptom i doprowadza do walki dwóch stronnictw, co nie wpływa dobrze na losy poddanych. Jego intronizacja powoduje też pewien 'problem' - zmienia się bowiem sytuacja jego żony - wtrąconej za zdradę do więzienia Małgorzaty Burgundzkiej - nie tylko staje się ona królewską żoną (to można oczywiście jakoś zmienić), ale także matką następczyni tronu (ma bowiem z Ludwikiem córkę - Joannę). Do Małgorzaty wyrusza więc znany nam z poprzedniej części intrygant Robert D'Artois (który teraz kręci się najbliżej króla i ma na niego największy wpływ), aby nakłonić ją do pewnych ustępstw i uzgodnić jej przyszły los. Czy Małgorzata podpisze to, co jej podsuną?? Czy razem z siostrą Blanką będą w końcu mogły wyjść na powietrze, na 'prawie' wolność klasztorną?

Tymczasem jednak mamy też drugi wątek - Ludwik chce bowiem nowej małżonki i nawet już jedną kandydatkę sobie upatrzył - to piękna Klemencja Węgierska. Trzeba jednak wszystko delikatnie bardzo ustalać - misję wyjazdu do Awinionu, gdzie Klemencja przebywa, otrzymuje pan de Bouville i "fachowiec od specjalnych poruczeń" (również poznany w poprzednim tomie) , niezwykle bystry młodzienic z rodu bankierów - Guccio Baglioni. Czy misja się powiedzie? Czy Klemencja zgodzi się zostać żoną króla? A jak powiodą się próby uzgodnienia wyboru papieża prowadzone przy okazji?

Kolejny tom i kolejna uczta dla miłośników powieści historycznych - świetnie napisana, wciągająca, wielowątkowa, porywająca książka. Ma doskonale wyważone elementy grozy, okrucieństwa, wzruszenia i humoru. Ma ciekawych, 'nieidealnych', a przez to bliskich i nam dzisiaj, bohaterów. Wreszcie - jest bardzo aktualna, bo choć teraz nie mamy królów, to przecież mechanizmy władzy niewiele się zmieniły przez stulecia, żądza władzy popycha i dziś do niegodnych nieczystych zagrań, a bogactwo i przywileje mamią wielu i sprowadzają na złą drogę.

Jeśli ktoś jeszcze nie czytał, a lubi powieści historyczne, to oczywiście polecam ogromnie (jakim cudem nie przeczytałam tego za 'nastoletnich' czasów pojąć do dziś nie mogę ;) )!


Książka była również przeczytana w ramach styczniowej edycji Trójki e-pik jako książka, która jest częścią serii.

niedziela, 24 lutego 2013, maniaczytania

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: guciamal, *.rev.pro-internet.pl
2013/02/25 20:06:57
Przeczytałam już trzy tomy z serii Królowie przeklęci. Mnie również czytało się z przyjemnością. Można trochę liznąć historii opisanej w przystępny i ciekawy sposób, lektura wciąga i ciekawi, no i czyta się lekko. Jak też nie wiem, jak to się stało, że dopiero teraz do niej dotarłam. A choć na półce stoją kolejne tomy to wciąż się coś wpycha bez kolejki.
-
2013/02/26 22:00:06
Uwielbiam ten cykl. Czytałam go co prawda daaaawno temu, ale kiedyś sobie nawet ze dwie części powtórnie przeczytałam. Polecam każdemu miłośnikowi książek historycznych! Powiem jednak szczerze, że okładki w tym wydaniu nie są mistrzostwem świata.
-
2013/02/27 12:39:49
Czytałam dawno temu, ale od jakiegoś czasu chodzi za mną powrót do tej serii. Chyba się skuszę. :)
-
2013/02/28 21:41:48
Guciamal - zgadzam się z Tobą w 100% :) Ja jeszcze całej serii nie zebrałam, więc na razie będę sobie dawkować powoli, żeby mi nagle nie zabrakło ;)

Kaye - oj, to prawda, okładki, a właściwie to te wizerunki postaci na nich, są, łagodnie ujmując, niezbyt szczęśliwie dobrane ;)

Lena - to życzę czasu wolnego na przeczytanie całej serii :)
Spis moli