czyli mania czytania i inne takie
Blog > Komentarze do wpisu
Ostatnia wola Sonji - Asa Hellberg


Dziś książka, która przebojem wtargnęła na blogi. Mnie też nie ominęła ;) Muszę przyznać, że trafiła do mnie w idealnym na nią czasie - pod koniec ubiegłego roku, gdy naprawdę bardzo potrzebowałam czegoś ciepłego, trochę nierealnego, bajkowego.

Sonja Gustavsson była nietuzinkową kobietą. Żyła ciekawie i tajemniczo, jak się okaże ;) , ale i po śmierci potrafiła zaskoczyć swoje przyjaciółki. Trzy kobiety w mocno średnim wieku przez testament Sonji staną przed największym dylematem w życiu - przyjąć go i przeżyć wielką przygodę, czy może odrzucić i zostać z tym, co się ma? Oczywiście przyjmują :) i wyruszają każda w inną stronę.

Trzeba przyznać, że miejsca wybrała im Sonja wspaniałe. Susanne dostaje do prowadzenia hotel w Londynie; Rebecka przepiękny dom do wyremontowania na Majorce, a Maggan zostaje współwłaścicielką paryskiej restauracji. A ponieważ panie postawiły wszystko na jedną kartę, los im sprzyja i stawia na drodze również przystojnych mężczyzn. Czy jednak to na pewno los? A może Sonja wszystko ukartowała? Jak się pogodzić z taką sytuacją?

Ta powieść to typowe 'babskie' czytadło, ale bez żadnych negatywnych skojarzeń. Przyjemna odskocznia od codziennych problemów - któż z nas nie marzył o tym, żeby wygrać duże pieniądze i zmienić całkowicie swoje życie wyjeżdżając gdzieś do innego kraju z nieograniczonymi możliwościami? Dzięki autorce możemy to zrobić. W tle mamy też poważne problemy - samotne rodzicielstwo, zdradę małżeńską, próby radzenia sobie po rozwodzie, walka z brakiem poczucia własnej wartości, próbę pogodzenia się z dorosłością dziecka.

Świetne jest moim zdaniem to, że bohaterki to nie są żadne młode kobiety. Tak mało jest powieści o kobietach w średnim i mocno ;) średnim wieku - a przecież one też mają uczucia, też marzą, też czegoś pragną; bardzo często wciąż czując się młodo wbrew zewnętrzu. Tu bardzo fajnie jest to pokazane, bez przesady, nienachalnie, tak po prostu. Ciekawie też autorka zróżnicowała bohaterki - one nie są do siebie podobne, każda ma inny bagaż doświadczeń życiowych, każda inaczej podchodzi do zmian.

Bardzo ciekawi są również bohaterowie męscy, aczkolwiek zdecydowanie znajdują się oni na drugim planie. I pomyśleć, ze znali oni Sonję, a ona knuła z nimi przez długie lata ;)

Jeśli chcecie się oderwać od szarości za oknem, jeśli marzycie o wielkiej zmianie - sięgnijcie po książkę Asy Hellberg! Ja nie mogę się doczekać kolejnej części - wtedy zdradzone zostaną tajemnice samej Sonji :)
piątek, 23 stycznia 2015, maniaczytania
Tagi: Hellberg

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Spis moli