czyli mania czytania i inne takie
niedziela, 06 stycznia 2019
2018 - krótkie podsumowanie
Zapraszam na podsumowanie w kilku punktach :)

1. 2018 - osobiście i blogowo - wydarzenia

Jak poprzedni, tak i ten rok nie był lepszy ani gorszy od poprzednich. Znowu sporo mojej uwagi zaprzątała przede wszystkim ... szkoła. Jak czytelnicy bloga wiedzą, MC jest pierwszym rocznikiem, który wrócił do 7 klasy, a co za tym idzie, teraz chodzi do 8 i przed nim pierwszy duży i ważny egzamin, w przygotowaniach do którego staram się mu pomóc najlepiej, jak potrafię (ale bez przesady oczywiście ;) )

W 2017 roku zapisaliśmy się we dwójkę z MC do naszej lokalnej biblioteki. I to był strzał w dziesiątkę - po ponad roku mogę powiedzieć śmiało, że to była bardzo dobra decyzja :). A nasza biblioteka się rozwija, często dokupuje nowe pozycje, zarówno książkowe, jak i filmy, i seriale (niektóre zresztą dzięki naszym podpowiedziom, co jest bardzo miłe).

Spędziliśmy fajne wakacje w naszej ukochanej Chorwacji, na szczęście bez stresów "motoryzacyjnych" :)

Tym razem Targi Książki odpuściliśmy, za to byliśmy na dwóch fantastycznych koncertach - zespołu IRA (na naszym lokalnym 'podwórku') oraz na koncercie G3 - to specjalny projekt koncertowy gitarzysty Joe Satrianiego, który zaprasza w trasę dwóch innych gitarzystów. W ubiegłoroczną trasę z nim wyruszyli Uli Jon Roth - dawny gitarzysta Scorpionsów oraz nasz rodzinnie najulubieńszy ever - John Petrucci z Dream Theater - nie muszę chyba dodawać, że koncert był absolutnie fenomenalny? :) Pierwszy taki duży koncert MC! Zresztą dodam, że większość roku 'kulturalnego' kręciła się wokół muzyki :) Koncerty, płyty, odkrycia muzyczne (czy wiecie, że zaczęłam lubić i doceniać heavy metal?!)


2. 2018 - filmowo, serialowo

a. seriale
Obejrzałam 34 sezony, o 4 więcej niż rok wcześniej. Zmieniły się też trochę proporcje "krajowe" - najwięcej 12 było polskich seriali, 9 angielskich, 6 amerykańskich, 3 francuskie seriale kryminalne, 2 czeskie oraz po 1 niemieckim i hiszpańskim :) Przeważnie były to seriale kryminalne, jeden wojenny, kilka kostiumowych, kilka sci-fi, a także seriale komediowe oraz historyczne. Oglądane i w tv, i z dvd, i z internetowych zasobów vod. Najlepszy? Zdecydowanie jeden!

"Endeavour" - jeśli jeszcze nie oglądaliście, zobaczcie koniecznie! To serial kryminalny, z akcją osadzoną w latach 50-tych/60-tych w okolicach Oxfordu. Młody policjant, Endeavour Morse, wstępuje do policji, która nie cieszy się zbytnią estymą, i dzięki swoim zdolnościom logicznego myślenia, dobrej pamięci oraz umiejętności łączenia faktów, rozwiązuje wiele spraw kryminalnych. Każdy odcinek trwa tyle, co film (sezony są krótkie - 4-odcinkowe poza ostatnim, który ma 6 odcinków) i poświęcony jest jednej sprawie, choć czasem jeden z wątków przesuwa się i na kolejne odcinki. Przy okazji mamy pokazane tło społeczno-obyczajowe, w którym echa wojny są wciąż obecne. Rewelacyjny serial, niektóre odcinki to absolutne majstersztyki (jak ten o seryjnym zabójcy, który zabija według klucza "operowego"). Do tego dodam świetnych aktorów, wspaniałą muzykę (Endeavour jest miłośnikiem klasyki oraz jazzu) - czego chcieć więcej?

Dodatkowo chciałabym jeszcze wyróżnić i wspomnieć "Koronę królów". Serial, który na początku zalała fala hejtu, moim zdaniem, niezasłużonego. A on się ładnie rozkręcił i zrobił bardzo wciągający. Plusy ode mnie za mało "opatrzonych" aktorów - fajnie się ogląda coś, w czym nie występują "ciągle te same" twarze; za przybliżenie historii, dzięki czemu teraz wiem więcej, łatwiej mi 'złapać' wszystkie koligacje rodzinne i nie tylko; za fajnie napisane postaci, które się lubi lub nie, ale angażuje w ich losy. 

Ach, i jeszcze polski serial "Belfer", zwłaszcza pierwszy sezon - rewelacja, amerykański "Syn" na podstawie powieści Phillipa Meyera ze znakomitą kreacją Pierce'a Brosnana oraz czeski kryminał "W labiryncie" - chociaż odrobinę rozczarowujący w końcówce, to jednak i tak bardzo dobry, trzymający cały czas w napięciu.

b. filmowo
Filmów obejrzałam też więcej niż w poprzednim roku - 167, z czego 21 w kinie. Symbolem tego roku będzie dla mnie dwa razy obejrzana wspólnie z MC trylogia "Ojca chrzestnego" - sama oglądałam to po bardzo długiej przerwie, wreszcie w całości, trzecią część zresztą pierwszy raz.  Takiego naj, naj, najlepszego filmu to chyba nie umiem wybrać, bo wiele było naprawdę świetnych i wybitnych. Ale kilka wymienię - polski "Atak paniki" - świetnie poskładane historie; z tych poruszających, choć niekoniecznie na pierwszy rzut oka "Mów mi Vincent", "Projektantka", "Manchester by the Sea", "Interstellar"; ciekawy "Szpieg" na podstawie powieści Johna Le Carre; znakomite kino katastroficzne "Niemożliwe", a także filmy, które bawią się konwencją i kinem - "Baby Driver" za montaż i montaż dźwięku oraz "Spider-Man Uniwersum" za miłość do animacji na wielu poziomach :)


3. 2018 - książkowo

Poprzedni, 2017, był najsłabszym, od kiedy prowadzę bloga. W 2018 było lepiej, choć niedużo, bo przeczytałam 40 książek (o 5 więcej). Do tego wkrótce po początku roku zauważyłam, że nie mam ochoty czytać nowości ani jakichś bardziej poważnych książek - mój umysł zapragnął powrotu do dobrze znanych powieści (Saga o Ludziach Lodu) lub światów (Jeżycjada), ewentualnie utworów dla młodzieży. Było parę wyjątków, ale w sumie poddałam się temu - widocznie coś odreagowywałam, uciekając w bezpieczne schematy. To się chyba powoli kończy, bo nabieram zapału na zmierzenie się z nowym i przekraczaniem swoich uprzedzeń ;)

Wśród tych 40 , 12 to książki dla dzieci oraz młodzieży, oprócz tego lektury - dramaty - czytane wspólnie na głos! - muszę przyznać, że Balladyna w moim wykonaniu była wybitna ;). 
Ponownie zdecydowaną większość przeczytanych przeze mnie napisały kobiety - 28. Jeśli chodzi o 'własność', to 7 było własnych, 4 recenzyjne, cała reszta z biblioteki! Przeczytałam tylko 2 ebooki - a na czytniku czeka całe mnóstwo świetnych lektur!  Ostatnia statystyka przedstawia się mało zróżnicowanie: 13 książek polskich, 12 norweskich, 8 amerykańskich, 3 angielskie, 3 francuskie i 1 czeską.  

Słowem podsumowania - udany bardzo powrót do Jeżycjady (zostały mi już tylko dwie ...), kontynuacja powrotu do Sagi o Ludziach Lodu, kontynuacja poznawania Roalda Dahla (dwie przeczytane, w czytaniu już następna) i trochę innych, czasem zupełnie przypadkowo wybranych ;)

Najlepsze książki, bez miejsc tym razem, to - "Pan Tadeusz" - ach, jakie to było przyjemne wrócić do tej lektury i przeżyć ją ponownie z wielkim zachwytem nad miłością ojczyzny, nad tym, jak opisywane są polskie krajobrazy, nad tym, jak to jest cały czas aktualne, a w naszej mentalności niewiele się zmienia; "Raki pustelniki" - drugi tom Sagi rodu Neshov autorstwa Anne B. Ragde (pierwszy był moją książką roku 2017) - rany, jakie to jest dobre!; "Anioły i demony" Dana Browna - dopiero teraz rozpoczęłam swoją przygodę czytelniczą z Robertem Langdonem (filmy znam), ta najbardziej mi się podobała, zwłaszcza gdy w połowie mniej więcej okazało się, że różni się od filmu ;)

Ale książka roku też jest :) Wybrałam ją za trzy różne plany czasowe, z których żaden się nie wybijał na pierwszy plan (jak to często bywa w takich powieściach); za trzech fajnych męskich bohaterów - każdy na swój sposób 'męskości'; za bardzo zachęcające opisy Bułgarii - miejsc i jedzenia! (mam w planach wakacje któreś ;) ); za ciekawą i nieznaną historię bogomiłów i za silne kobiece bohaterki :)


A ta jedna książka roku 2018 to - "Kości proroka"
16:28, maniaczytania , Podsumowania
Link Komentarze (1) »
niedziela, 10 stycznia 2016
Podsumowanie 2015
Czas już najwyższy na podsumowanie 2015 roku.

To był rok, który na początku, po bardzo trudnym 2014, wydawał się lekki, przyjemny i dużo łatwiejszy. Niestety pod koniec znowu wydarzyło się kilka rzeczy, które trochę przewróciły ten porządek i spowodowały znaczny spadek i tak nie za dużej mojej aktywności blogowej.

Ale nic to - trzeba podnieść głowę, być dobrej myśli, mieć nieugięte przekonanie o słuszności swojego zdania - i iść do przodu :) Nie traćmy więc więcej czasu - do rzeczy!


1. Książki

Rok 2014 był z oczywistych względów słaby również pod względem przeczytanych książek - 57; 2015 okazał się niemalże rekordowy - 71 książek to drugi wynik w historii bloga :)
Co niestety nie przełożyło się na tych książek opisywanie - problem trwa - na blogu zamieściłam swoje wrażenia z 29 przeczytanych w tym roku książek; udało mi się minimalnie nadrobić 2014 - 11 i 2013 - 8 książek. Na opisanie czekają - 42 książki z 2015, 20 książek z 2014 i 14 z 2013!

W tym roku przeczytałam jedno krótkie opowiadanie po angielsku. Książek non-fiction - 8. Od jakiegoś czasu staram się też 'podbierać' MC książki z jego półek - w 2015 było ich 13 :)
Jeśli chodzi o ebooki, to w tym roku było już całkiem nieźle - .17!

Podział na płeć autorów, to już tradycyjnie ;) - rok kobiet (aż 42 książki + 1 napisana przez dwie kobiety + 1 napisana przez siedem kobiet :)).

Podział geograficzny troszeczkę się zmienił, chociaż pierwsza trójka ciągle ta sama: 
Polska i to jak zdecydowanie - 34 książki! ( w 2014 - 19) 
USA - 16 (o 3 mniej niż poprzednio)
Wielka Brytania - 9 (tyle samo)

Dalsze pozycje to: Szwecja (4), Kanada (2), a po 1 Nowa Zelandia, Irlandia, Indonezja, Hiszpania, Uganda i Francja.


2. Blog

W tym miejscu wspominam o statystykach ;) Hmm, liczba odsłon w 2015 roku osiągnęła ok. 1.000.000! :) Przeciętnie wychodzi ok. 19.000 odsłon tygodniowo.

Jak zwykle bardzo DZIĘKUJĘ, DZIĘKUJĘ, DZIĘKUJĘ, że wciąż są tacy, którzy tu zaglądają :)


3. Książki roku

Zacznę od kategorii - rozczarowanie roku - i ... dziwne trochę, ale w 2015 takowego nie było! To był rok naprawdę świetnych książek, a jeśli nawet były jakieś słabsze, to nie było rozczarowania, bo wiedziałam dobrze po co sięgam :)

Kolejna kategoria czyli odkrycie roku. Kilka!
1 - grupa na FB - Tygodniowe Wyzwania Czytelnicze - dzięki niej przełamuję swoje uprzedzenia, czytam różne rzeczy, zmuszam się do poszukiwań;
2 - kryminały - nowe (dla mnie!) nazwiska - Jens Lapidus, David Hewson, Katarzyna Kwiatkowska
3 - polskie autorki, które mnie zaciekawiły bardzo i będę z wielkim zainteresowaniem śledzić ich literackie drogi - Agata Przybyłek, Joanna Szwechłowicz, Ałbena Grabowska (Stulecie Winnych!), Karolina Wilczyńska
4 - "Klub filmowy" Davida Gilmoura - odkryć, że jest na świecie ktoś, kto ma tak zbliżone, a rzadkie niezwykle, podejście do wychowania dzieci - bezcenne!
5 - Jojo Moyes - "Razem będzie lepiej" to chyba najlepsze czytadło - pocieszyciel z ubiegłego roku!


Najlepsza książka przeczytana w 2015:
jak już napisałam wyżej przy rozczarowaniach - miałam duży wybór :) Po dłuższym namyśle wybrałam pięć ścisłych finalistek:


"Dyrygent" Sarah Quigley - za oblężony Leningrad, za wspaniałe przedstawienie postaci ekscentrycznego geniusza muzycznego Dymitra Szostakowicza i tego, jak tworzył swoją wielką VII Symfonię, za cudowny dwugłos muzyczny pokazujący dwa odmienne podejścia, za atmosferę życia w nieustannym strachu i niemalże 'odczłowieczeniu', za wątek Nikołaja i Soni tak mocno ściskający serce matki, słowem - za całokształt! ;
"Preparator" Hubert Klimko-Dobrzaniecki - za znakomitą powieść, za wielką wrażliwość w tworzeniu bohatera, za sugestywny język;
"Lody dla królowej" Anthony Capella - za niezwykle interesującą powieść, w której miesza się wielka historia z historią zwykłych ludzi oraz ich niezwykłych umiejętności;
"Sześć dni w Leningradzie" Paullina Simons - za wywołanie ogromnych emocji, za ciekawe spostrzeżenia i za 'współodczuwanie' pewnych rzeczy - ja już dawno czułam, że mam z tą autorką wiele wspólnego w sferze 'uczuciowo-duchowej' ;) Uwaga - czas na najlepszą, przeczytaną w 2015 roku książkę. Niestety, jeszcze jej Wam nie opisałam, ale to dlatego, że niezwykle trudno znaleźć mi słowa, którymi mogłabym tego dokonać! Fantastyczna, wymykająca się wszelkim uogólnieniom, próbom zaszufladkowania, dookreślenia. Niespieszna, tak bardzo, bardzo 'powolna', sprawiająca, że musisz i ty zwolnić, przystanąć, rozejrzeć się. Oniryczna, przeplatająca różne światy, można się pogubić, co jest fikcją, co prawdą, która wersja prawdziwa. Rozgrywająca się na wyspie, a to ma przecież wpływ na wiele rzeczy. Na granicy jawy i snu, gdzie światło księżyca odgrywa niebagatelną rolę. Z bohaterami, którzy również trochę się wymykają łatwym ocenom. Przy tym to całkiem niezły i wciągający kryminał. Do tego powieść zawiera wiele rozważań nad kondycją człowieka i wiele ciekawych odwołań - będziecie chcieli na nowo zobaczyć filmy Bergmana! 

Najlepsza książka 2015 roku to:

"Księżyc myśliwych" Katarzyna Krenz, Julita Bielak
16:39, maniaczytania , Podsumowania
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 04 stycznia 2016
Podsumowanie 2015 - filmy
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią podsumowanie 2015 roku zaczynam od sprawozdania filmowego :)

Jak pewnie niektórzy pamiętają zapisałam się do dwóch 'fejsbukowych' grup - 52 filmy i 104 filmy. Chciałam po prostu sprawdzić, ile filmów oglądam rocznie, bo wydawało mi się, że sporo. W 2014 obejrzałam ich 155, w 2015 - 226. Ale - w tym roku 'wliczałam' również sztuki teatralne obejrzane w tv (2) oraz sezony seriali (13). Nawet bez nich jednak mój wynik został poprawiony, 211 oznacza, że 52 zostały pomnożone 4 razy :)

Jeśli chodzi o szczegóły 'czasowe' - 52 filmy osiągnęłam 15 marca, 104 - 2 lipca, 156 - 30 czerwca. a 208 -19 grudnia filmami. Jeśli chodzi o 'czyste' liczby, to - 17 filmów to filmy kinowe (tu tez poprawa o 5, a wydawało mi się, że prawie nie chodziłam do kina w tym roku ;) ), 1 obejrzany przez VOD, 2 w internecie, 35 na DVD i aż 171 w telewizji - no - powtórzę się - niech ktoś mi powie, że w telewizji nie ma nic do zobaczenia ciekawego!

A teraz, tak samo, jak w zeszłym roku, przy wymienieniu filmów, które uznałam za najlepsze - posłużę się kategoriami Oscarowymi ;)

Najlepszy film dokumentalny
jak i poprzednio, najlepszy film dokumentalny, to film o muzyku :) Wspaniały, wzruszający, mądry - i film, i bohater - jeśli jeszcze nie widzieliście - koniecznie to nadróbcie!

"Sugar Man"

Najlepszy film animowany
2014 był pod w tej kategorii fantastyczny, tym razem nie miałam problemu z wyłonieniem najlepszego:

 "W głowie się nie mieści" - to nawet bardziej film dla dorosłych niż dla dzieci ;) O emocjach, o tym, co nami rządzi, jak nad emocjami panować i czy w ogóle warto, jak tworzą się wspomnienia. Jeśli mielibyście obejrzeć 'kreskówkę' - to ta powinna się koniecznie znaleźć w centrum Waszego zainteresowania :)

Najlepsze efekty specjalne
tym razem aż trzy filmy:

"Hobbit: Pustkowie Smauga" 
- za fenomenalną postać smoka :)

"Mission Impossible- Rogue Nation" 
- za świetną scenę pościgu samochodowego :)

"Avengers: Age of Ultron" - za postać Visiona i końcówkę (Quicksilver, ech!)

Najlepsza muzyka 

"Whiplash"  - cały z muzyki, choć nie o muzyce właściwie ;)

Najlepsza piosenka
w ubiegłym roku tej kategorii nie było, ale w tym roku była taka jedna piosenka z filmu, której słuchałam bardzo, bardzo wiele razy ;)

"Love was My Alibi- z filmu "Źródło nadziei"


Najlepsza rola męska

"Whiplash" 
- oprócz doskonałej muzyki to przecież znakomity film i do tego bardzo dobrze zagrany, to był film dwóch aktorów - J. K. Simmons jako diaboliczny i wymagający (cóż za eufemizm!) nauczyciel-dyrygent był po prostu przerażający, a Miles Teller jako młody adept gry na perkusji zagrał tak, że czuło się niemal fizycznie wszystkie jego emocje.

Najlepsza rola kobieca

"Vera"  - tym razem nagroda moja idzie nie do filmu, a do serialu na podstawie powieści kryminalnych Ann Cleeves. Tytułowa Vera to policyjny detektyw, kobieta starsza, lekko niechlujna w obyciu, ale staranna w śledztwach, niezbyt sympatyczna, ale szczera i z dobrym sercem. Brawa dla Brendy Blethyn, która sprawiła, że pokochałam bohaterkę ;)

Najlepszy film polski

"Jeziorak"  - naprawdę udał się film twórcom - prawdziwie rasowy kryminał, ze specyficznym klimatem;
 "Czarny czwartek"  - tu chyba nie da się napisać niczego, co nie brzmiałoby banalnie. Trudny moment naszej historii, scenariusz składający się w zasadzie w całości z prawdziwych wypowiedzi bohaterów i fragmentów akt, dodatkowo świetnym pomysłem realizacyjnym było to, żeby całą gdyńską tragedię pokazać przez pryzmat najzwyklejszej rodziny.

A zanim najważniejszy film, trzy wyróżnienia specjalne:

"Hugo i jego wynalazek"  - absolutnie czarodziejski film o magii kina, które pod koniec ubiegłego roku, dokładnie w dniu również moich urodzin, skończyło 120 lat! Obowiązkowy film dla wszystkich miłośników ekranu :)

"Nostalgia anioła"  - wiem, że film smutny, temat straszny, ale dla mnie to jedne z najładniejszych filmów, jakie widziałam. Przepiękne zdjęcia, niesamowity nastrój i tak przenikliwie, prawdziwie i poruszająco ukazana więź córki z ojcem.

"Człowiek ze stali"  - za inne podejście do superbohatera, za ukazanie jego historii, za Krypton, za fajny partnerski związek i za Kevina Costnera :)

NAJLEPSZY FILM
Jak pisałam już w poprzednim zestawieniu dla mnie kino to wielka magia, najważniejsze są emocje - seans jest udany, jeśli na nim płakałam, śmiałam się, bałam. Ponownie więc wybrałam film, na którym doznałam tego wszystkiego,a le dostałam jeszcze do tego przepiękną historię o miłości - o miłości głównego bohatera do żony, o jego miłości do synów, o miłości braterskiej (tak niesamowitej, że na samo wspomnienie łzy ciekną mi po policzkach), o miłości kobiety i mężczyzny wreszcie, choć z tak odległych światów, to przecież z tak bliskim porozumieniem dusz. Do tego jeszcze ten epicki rozmach, wielka historia I wojny światowej - bitwy pod Gallipoli, egzotyczna sceneria zapierająca dech w piersiach.
Filmem roku jest:

"Źródło nadziei"

Na koniec jeszcze tylko słowo - miniony rok filmowo był głównie rokiem Jamesa Bonda (kilka filmów już za nami, kolejne przed ;)) oraz rokiem powrotu (dla mnie) i poznawania (MC) filmów z lat 80-tych - za nami m.in. "Pogromcy duchów", "Powrót do przyszłości", "Gliniarz z Beverly Hills", "Wiecznie młody", "Szpiedzy tacy jak my". Na pewno będziemy to kontynuować w tym roku, którego początek będzie jednak pod szyldem Gwiezdnych Wojen (dla obojga z nas będzie to nowa przygoda). A jeśli znacie, pamiętacie jakieś inne fajne filmy z tamtych lat, które można obejrzeć z dzieckiem, to koniecznie napiszcie w komentarzu!
20:47, maniaczytania , Podsumowania
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 29 grudnia 2015
Podsumowanie listopada
Rok się kończy powoli, czas na podsumowania, ale u mnie wciąż zaległości cała masa ...
Czas na pierwszą z nich - podsumowanie listopada.

Czytelniczo  

Nieźle, jak na taki miesiąc - 7 książek:

1. "VIP room" Jens Lapidus - znakomity kryminał, o którym więcej niedługo;

2. "Martwe Jezioro" Olga Rudnicka - nadrabiam wcześniejsze powieści autorki :) ;

3. "Przypadki pewnej desperatki" Magdalena Wala - druga książka wydana w serii "Z babeczką, moim zdaniem słabsza niż Agaty Przybyłek;

4. "Pan Przypadek i fioletowoskórzy" Jacek Getner - kolejna część przygód Przypadka -jak zawsze świetna, dowcipna i z doskonałymi obserwacjami ;)

5. "Bajka" Henryk Sienkiewicz - przeczytana w ramach TWC;

6. "Blondynka, niebieskie oczy" Karin Slaughter - również w ramach TWC;

7. "Cicha 5" K. Bonda, M. Kalicińska, K. Michalak, K. Mirek, N. Socha, M. Warda, M. Witkiewicz - świąteczne opowiadania.


Na blogu nie opisałam żadnej lektury...

 
Nowe nabytki:

- "Smak świąt" Agnieszka Maciąg;
- "Baza G-8" druga część Koalicji Szpiegów Agnieszki Stelmaszyk - dla MC;
- "Cicha 5" - wspomniana wyżej
- "Kobiety z Czerwonych Bagien" Grażyna Jeromin-Gałuszka - kupiona w kiosku w ramach nowej serii wydawniczej

Filmowo:
lepiej - 15 filmów, 1 w kinie, 1 na DVD, a pozostałe w telewizji. W tym były dwa sezony seriali ("Prokurator" i "Co ludzie powiedzą"), trzy powroty do filmów z lat 80-tych, ale ogólnie to był miesiąc z Jamesem Bondem :) Najlepszy film to zdecydowanie "Spectre", czyli najnowsza część perypetii agenta 007. 


Listopad i grudzień blogowo były bardzo słabe, ale widzę, że ta przerwa powtarza się już kolejny rok. Trzymajcie kciuki, żeby ten zaczątek zapału, który zaczynam odczuwać, przekuł się na większą ilość postów ;)

12:04, maniaczytania , Podsumowania
Link Komentarze (2) »
niedziela, 04 października 2015
Podsumowanie września
Tym razem zdążyłam :)

Czytelniczo 

Lepiej niż miesiąc temu - 8 książek


1. "Szkoła latania" Sylwia Trojanowska - recenzja już wkrótce, a teraz na szybko - świetna powieść nie tylko dla młodzieży, bardzo mi się podobała!

2. "Tytus, Romek i A'tomek w bitwie warszawskiej 1920r." Papcio Chmiel - wielka księga komiksowa, przeczytana wspólnie z MC;

3. "Klub filmowy" David Gilmour - książka, która jest wyzwaniem dla rodziców - trzeba się zmierzyć, i to bardzo!, z wzorem wychowania, jaki funkcjonuje ogólnie, ale troszkę więcej na jej temat już niedługo we wrześniowym podsumowaniu TWC :)

4. "Bajki, które zdarzyły się naprawdę" Anna Moczulska - o niej też już niedługo, bo jest bardzo warta szerokiej reklamy! Żeby nauczyciele historii w ten sposób ją nam opowiadali :)

5. "450 stron" Patrycja Gryciuk - kryminał, choć nietypowy;

6. "Przepis na święta" Debbie Macomber - więcej w ramach TWC;

7. "Tysiąc drzewek pomarańczowych" Kathryn Harrison - powieść historyczna, o dwóch młodych kobietach, których losy gdzieś tam się splotły, choć nie do końca bezpośrednio; muszę jeszcze 'dojrzeć' chwilę do jej opisania;

8. "Polak potrafi, Polka też" Jan Wróbel, Ewa Wróbel - świetna książka, każda szkolna biblioteka powinna ją mieć, a co tam - niech będzie w każdym polskim domu - bo zawsze warto dumnym być z osiągnięć innych krajan - autorzy nam o tym przypominają - a kogo nam przedstawiają opiszę już niedługo w recenzji :)


Na blogu opisałam sześć tegorocznych lektury

 
Nowe nabytki - po miesiącu bez kupowania - są:

- "Hej, Jędrek! Gdzie moja forsa?" Rafał Skarżycki - druga część cyklu, MC pierwszą dostał w szkole za wyniki w nauce;

a teraz moje szaleństwo ;) - nie mogłam się oprzeć tej sławnej biedronkowej promocji - "Kup 2, trzecia za grosz" ;) :
- "Przygody Hucka Finna" Mark Twain - jedyna dla MC,
- "Srebrna dziewczyna" Elin Hilderbrand
- "Powrót na wyspę" Elin Hilderbrand
- "Zanim się pojawiłeś" Jojo Moyes
- "Klub porcelanowej filiżanki" Vanessa Green
- "Poszukiwany Colin Firth" Mia March

Elin Hilderbrand brałam w ciemno, jej "Piękny dzień" ogromnie mi się podobał! Ostatnie trzy to powieści z serii "Leniwa niedziela" - Jojo Moyes po "Razem będzie lepiej" też biorę w ciemno, Mię March poznałam w "Klubie filmowym Meryl Streep" i było to udane spotkanie, a trzecia jakoś tak wydała mi się sympatyczna i "otulająca" *

Filmowo
duuużo słabiej - tylko 12 filmów, ale i tak ze swoistym rekordem bo aż 3 w kinie (!), pozostałe 9 w telewizji. Najlepszego znów nie było, ale bardzo się cieszę, że większość z nich obejrzałam z MC, w tym "Siedmiu wspaniałych", czyli absolutny klasyk (i da się oglądać - tak to jest z ponadczasowymi historiami oraz świetnymi aktorami).

A wrzesień upłynął jakoś tak ... szybko i niespodziewanie :) Trzeba było wdrożyć nową rutynę roku szkolnego i to zajmowało głównie mój czas. A, poniżej wykaz lektur na ten rok (5 klasa), obiecany w poprzednim podsumowaniu, bardzo ubogi moim zdaniem, ale mam nadzieję, że coś jeszcze pani dorzuci:
- "Charlie i fabryka czekolady" Roald Dahl
- "Chłopcy z Placu Broni" Ferenc Molnar
- "Bracia Lwie Serce" Astrid Lindgren
- "W pustyni i w puszczy" Henryk Sienkiewicz

Hmm, dwie jeszcze z moich czasów :) Tego Nemeczka już bym ich darowała jako lekturę obowiązkową ... A Wy?


Jeszcze jedna ważna informacja - październik to miesiąc blogowych urodzin - będzie konkurs! :)


* "otulające" lektury - to sformułowanie mignęło mi gdzieś na FB, na profilu któregoś z wydawnictw i bardzo mi się spodobało, teraz będę go używać na określenie tych książek, które mają ciepłą atmosferę, skutecznie pozwalają choć na chwilę zapomnieć o problemach i mają bohaterów, z którymi chcielibyśmy się zaprzyjaźnić :)

16:43, maniaczytania , Podsumowania
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
0. Email
0. Wyzwania prowadzone przeze mnie
1a. Przeczytane
1b. 2012
1c. 2011
1g. Książkowe - blogi
1h. Książkowe - różne
2a. Stosikowe losowanie u Anny
2b. Wyzwanie - Projekt Nobliści
2c. Rosja w literaturze
2d. Francuska Kawiarenka Literacka
2e. Wyzwanie - Od zmierzchu do świtu
2f. Wyzwanie - Nagrody literackie
2g. Wyzwanie - Bracie, siostro, rodzino
2h. Wyzwanie - Amerykańskie Południe w literaturze
2i. Wyzwanie - Kraje nordyckie
2j. Wyzwanie - Literatura na peryferiach
2k. Wyzwanie - Kolorowe czytanie
2l. Wyzwanie - Podróże w czasie
Czas wolny
Domowe inspiracje
Filmy
Przepisy różne, osobiście przeze mnie wypróbowane
Ulubione
Ze szczególną rekomendacją
Tagi
Spis moli